קורי קאר יוצא לדרך חדשה

כתבה קורי קאר 3

כתב: עמית אריה

אחרי קריירה מפוארת ברחבי העולם ו-12 שנה בליגת העל: קורי קאר יתחיל העונה את הקריירה שלו כמאמן ראשי בליגת העל לנשים. בראיון מיוחד הוא מדבר על התשוקה למשחק, על השחקן הישראלי, על האידאולוגיה כמאמן ועל האהבה לכדורסל כחול-לבן.
כתבה 4

"האנשים בארץ והענף תמיד חיבקו אותי ותמיד נתנו לי הזדמנות – בגלל זה אני כל כך משתוקק להחזיר לענף הזה בחזרה", סיכם קורי קאר 12 שנים בליגת העל – רגע לפני שהוא עובר מהפרקט לעמדת המאמן, "אני אוהב את המשחק הזה – הוא האהבה שלי, הוא התשוקה שלי, הוא החיים שלי. עבורי, ההזדמנות לחלוק את הידע שלי היא ברכה."
מועדון בנות הרצליה הודיע השבוע על מינויו של קאר למאמן הקבוצה בעונה הקרובה. כשחקן, קאר רשם קריירה מרשימה שכללה עונה ב-NBA במדי שיקגו בולס, 12 עונות בליגת העל ב-8 קבוצות שונות ו-4 עונות באירופה. כעת יעבור אל הקווים וינסה ליישם את מה שלמד כשחקן, בקריירה החדשה שלו – מאמן ראשי בליגה הבכירה בכדורסל הנשים הישראלי.

קורי, איך ההרגשה?
"זו זכות אדירה עבורי להתחיל בקריירת אימון אחרי למעלה מ-20 שנות משחק מקצועני. אני מודה לכל ההנהלה והצוות על ההזדמנות שהם נתנו לי ועל האפשרות להשמיע את קולי בשלב הבא של הקריירה שלי. אני עוקב אחר כדורסל הנשים שנים רבות, לצד היותי חלק מכדורסל הגברים הישראלי. זהו רגע גדול עבורי. לא הרבה אפרו-אמריקאים אימנו במהלך ההיסטוריה של הכדורסל הישראלי."
מה האידאולוגיה שלך כמאמן?
"אני אוהב משחק בקצב גבוה. הדרך היחידה שבה נוכל לשחק ככה היא אם תהיה לנו הגנה טובה. נצטרך לעצור את היריבות שלנו דרך ה-ג-נ-ה בכל ערב נתון. אם נצליח לשמור טוב ולשלוט בריבאונד, נוכל לרוץ הרבה ולשחק הרבה במגרש הפתוח. אנחנו נמסור הרבה וניקח זריקות פנויות. בהתקפות המסודרות שלנו – אני מאמין גדול במיס-מאצ'ים. כדי לעשות את זה אנחנו נצטרך לשחק מאוד מהר. אני רוצה שנהיה קבוצת הגנה טובה וקבוצת התקפות-מעבר טובה."
בין כדורסל הנשים וכדורסל הגברים יש הבדלים שתצטרך להתרגל אליהם.
"נכון. הגברים יותר אתלטים, מהירים וחזקים, אבל הנשים באמת מבינות את המשחק. היסודות שלהן חזקים והן מפצות על החוסר באתלטיות באמצעות חכמת משחק ומשחק קבוצתי. זה משחק שונה שכיף לצפות בו וכיף להיות חלק ממנו מעמדת המאמן. אני בא עם מחשבה פתוחה, אני מבין את הצרכים והרצונות שלהן. אחד הדברים החשובים מבחינתי כמאמן הוא תקשורת עם השחקניות ולדעת מה הן אוהבות ולא אוהבות."

ב-2000 הגיע לראשונה לארץ, כשברזומה שלו עונה במדי שיקגו בולס בה רשם 4.1 נקודות למשחק. קאר נחשב לאחד השחקנים המוערכים והאהובים בארץ, ובעונת 2004/2005 נבחר לשחקן העונה בליגת העל על פי בחירת השחקנים. הוא שיחק במדי תשע קבוצות בליגת העל: עירוני רעננה, גליל עליון, הפועל חיפה-רמה"ש, מכבי גבעת שמואל, עירוני אשקלון, עירוני נהריה, הפועל ת"א, עירוני נס ציונה ומכבי חיפה – איתה זכה באליפות המדינה ב2013.
בכל קבוצה בה שיחק נתן את כולו. "במשך השנים סירבתי להמון הצעות כדי להישאר בארץ ולשחק כאן – בשביל המועדונים בהם שיחקתי. מקווה שהשארתי רושם טוב בכל הנוגע למקצוענות, גישה, כבוד, ולעשות מה שצריך עבור הצלחת הקבוצה. רק בגלל שעבדתי על הדברים הללו יכלתי לזכות באליפויות, ב-MVP, ובגלל זה אני חושב שתמיד קיבלו אותי כאן בזרועות פתוחות", הוא אומר, "לדעתי, אחת הסיבות שההנהלה הרגישה בנוח עם להביא אותי כמאמן היא בגלל שהם ראו את העבודה שהשקעתי במשך השנים כשחקן. תמיד רציתי לחלוק עם אחרים את הידע שלי ותמיד הגעתי עם ראש פתוח ללמוד גם בעצמי. אלו הדברים שנתנו לי את ההזדמנות להתחיל כאן."

אין ספק שהניסיון על המגרש וחכמת המשחק של קאר הם נקודת פתיחה מצוינת. הוא לא הראשון שעובר מהמגרש ישירות לעמדת המאמן אחרי קריירה ארוכה ומפוארת. בין המאמנים הנוכחיים בליגת העל לגברים ניתן למנות את עודד קטש וברק פלג. דוגמא מצוינת אצל הנשים היא שירה העליון, שזכתה עם רמה"ש בדאבל ב-2009 וכבר בעונה שאחריה עברה להדריך את ראשל"צ.
"כמאמן, אצטרך להיות יותר סבלני. אני לא שחקן יותר ואני אצטרך להפסיק לעשות דברים מנקודת המבט של שחקן. אני לא על המגרש יותר", מסביר קאר את ההתאמות אותן יצטרך לעשות במעבר מהפרקט אל הקווים. "אני אצטרך להבין את השחקניות שלי ולהתאים מערכת לשחקניות שיש לנו ולדרך שהן אוהבות. לי יש את הדרך והסגנון שלי, אצטרך ללמוד איזו התאמות אצטרך לעשות בהמשך הדרך. אני והשחקניות נצטרך להגיע לעמק השווה – אם תהיה בינינו תקשורת טובה נוכל להיות קבוצה מצליחה. אני מגיע עם ראש פתוח – אני רוצה מהשחקניות שלי שיגיעו באותה גישה כדי שאוכל להוציא מהן את המיטב."
אילו דברים שלמדת כשחקן אתה הולך ליישם כמאמן?
"אני מאמין גדול באגרסיביות ואמונה. כדורסל לא תמיד עובד כרצונך. אתה חייב לעבוד ולעשות דברים שוב ושוב, כדי שתוכל לעשות אותם באופן מידי ואינסטקטיבי – תרגול הוא הדבר החשוב ביותר. צריך תמיד לרצות להקשיב ולפתוח את המחשבה לדברים חדשים. אני רוצה ללמד את השחקניות שלי שלא יפחדו לקחת סיכונים ושיהיו בטוחות בעצמן, אבל שיבינו גם את החוקים של מה שאנחנו רוצים לעשות כקבוצה.
שיחקתי 20 שנה, ראיתי הכל. הדבר החשוב ביותר מבחינתי הוא להגיע מוכנים ולתת לשחקניות מטרה שהן ירצו להשיג אותה."

קורי והכדורסל הישראלי הם סיפור של אהבה ממבט ראשון. הוא הגיע לכאן לראשונה בעונת 2000/01 למכבי רעננה כשחקן זר. אחרי 7 עונות בליגה, כשבין לבין הוא משחק גם באירופה, קיבל אזרחות ב-2009 בגין היותו נשוי לישראלית. האיש שקלע 2688 נקודות בליגת העל, שיחק בליגה הלאומית ואפילו בליגה הארצית, מוקיר כל רגע על הפרקט הכחול-לבן: "הקריירה שלי הייתה מבורכת. שיחקתי המון שנים והשגתי המון הישגים כאן בארץ. האנשים כאן והענף תמיד חיבקו אותי ותמיד נתנו לי הזדמנות – בגלל זה אני כל כך משתוקק להחזיר לענף הזה בחזרה."
מה אתה הכי אוהב בכדורסל הישראלי?
"אני מאוד אוהב את הגיוון שיש כאן. ישראל תמיד הייתה מקפצת קרש מצוינת לקבוצות גדולות באירופה עבור שחקנים זרים. בנוסף, בעשור האחרון אני רואה שיפור עצום בקרב השחקנים הישראלים. אני מרגיש כאילו הכדורסל הישראלי זה משהו שאני רוצה להמשיך להיות חלק ממנו. אנחנו צריכים עוד שחקנים ישראלים שיעשו את קפיצת המדרגה ויקחו את ההנהגה בקבוצות שלהם. צריך לדחוף את הצעירים לשפר את היכולות שלהם אבל חשוב מאוד שהקבוצות יראו בהם גם כמובילים."

קאר מבין את חשיבות הישראלים הצעירים גם מבית – בתו, טיארה לוין בת ה-18, רשמה בעונה החולפת את עונתה הראשונה בליגת העל במדי בנות הרצליה. הקשר המשפחתי לא הולך להפריע להם על המגרש: "זאת חוויה שונה ומיוחדת כשאבא שלך מאמן אותך. אבל למרות שהוא אבא שלי, אני כמו כל שחקנית אחרת", אומרת טיארה, "בקבוצה הוא לא אבא שלי – הוא המאמן שלי, ואני לא הבת שלו – אלא אחת השחקניות שלו. אנחנו נדע לעשות את ההפרדה בין הבית למגרש. ולמרות זאת, אני מאוד מתרגשת לקראת העונה הקרובה ושהוא יהיה המאמן שלי, ואני מאחלת לו המון בהצלחה".
קורי, איזה טיפ היית נותן לשחקניות ושחקנים צעירים בתחילת דרכם?
"כשחקן צעיר – תמיד תעשה את מה שאתה עושה הכי טוב. אם אתה מרגיש טוב עם איזשהו מהלך ואתה מרגיש שאי אפשר לעצור אותך כשאתה עושה את זה – אל תתן לאף אחד למנוע ממך מלעשות זאת. חשוב להמשיך לעבוד קשה. זה מרתון, לא ריצת 100 מטר – אתה צריך שתהיה לך סיבולת ושהקריירה שלך תחזיק שנים ארוכות. אתה צריך להיות חזק מנטלית. אם תעבוד קשה, תבוא עם גישה חיובית ותבין את המערכת, תהיה לך אפשרות לשחק כשחקן צעיר באופן מידי ותהיה לך אפשרות להשאר ברמה גבוהה לשנים ארוכות. אם תראה את הדברים האלו – זה הכרטיס שלך להיות שחקן מצליח."
ומה לגבי הצעירות בבנות הרצליה?
"הצעירות בקבוצה שלנו עובדות מאוד קשה. הן צריכות להבין את המערכת שהן נמצאות בה, הן צריכות להישאר בתלכיד הקבוצתי, להבין מה אנחנו רוצים לעשות ולהשיג כקבוצה, ולמצוא את הדרך שלהן לבטא את עצמן."
בראייה לעתיד – איך ניתן לשפר את כדורסל הנשים בישראל?
"צריך להביא עוד שחקניות עבר לתפקידי מפתח ולערב אותן יותר. צריך להכניס למערכת אנשים שרוצים להיות חלק מכדורסל הנשים ורוצים לעזור לליגה כולה – גברים ונשים כאחד.
מבחינה מקצועית, הכי חשוב זה לבנות לשחקניות את הביטחון. המפתח הוא להגדיל את מחלקות הנערות, להשביח את המאמנים ולהתחיל לאמן את הילדות בגילאים צעירים. תמיד תציבו להן מטרות ותיצרו אווירה טובה וחיובית. אני חושב שאם זה יקרה – לאט לאט הכדורסל ילך וישתפר."

העונה תפתח רשמית רק בסוף אוקטובר, אבל כבר עכשיו קורי יודע להגיד איזה סוג קבוצה אנחנו הולכים לראות בעונה הבאה: "אני רוצה לבנות קבוצה שמחה, רעבה, צעירה, שומרת ורצה הרבה. בקבוצה שלנו יש הרבה צעירות עם הרבה פוטנציאל ואנחנו רוצים לתת להן הזדמנות. בנות הרצליה היא מערכת נהדרת עבור שחקניות צעירות – היא דוחפת אותן, עוזרת להן להצליח ורוצה לראות אותן מצליחות – זאת סיבה נוספת שבגללה אני שמח להיות חלק מהמערכת. כשנבחר שחקניות זרות נצטרך למצוא שילוב טוב עם הישראליות שלנו. נצטרך להביא שחקניות מנוסות שיסתדרו עם הצעירות שלנו – כך נוכל לשמור על איזון."
מה המטרות שלך לעונה הקרובה?
"אני מאמן צעיר. אני רוצה להשיג תמיכה ואמון. תמיד ארצה לשמוע עצות מההנהלה ומשאר הצוות ולדעת מה הם חושבים, ובמקביל, ליישם את הפילוסופיה שלי. אני רוצה שהשחקניות יסמכו עליי ויבטחו במערכת שלנו.
המטרות שלנו כקבוצה הן להיות קבוצה תחרותית, רעבה, ותמיד לרצות לנצח – לא משנה מול מי נשחק, אני רוצה שנבוא כדי לנצח וכדי לשחק את המשחק שלנו. אם כולם יאמינו במערכת ובשיטה אנחנו נצליח. המטרות הראשוניות שלנו הן להיות קבוצה תחרותית ורעבה ולהגיע כמה שיותר גבוה. ככל שנתקדם בבניית הקבוצה, מטרות נוספות יתווספו ונראה מה נוכל להשיג."

כתבה 1